Всички знаем колко са полезни ябълките.
И на малки, и на големи е известна поговорката "Една ябълка на ден пази докторът далеч от мен". Но защо?
Кое в тях ги прави толкова полезни и незаменими?
На първо място ябълките са чудесни, защото са богати на много фибри. Една ябълка с кора има 4-5 г фибри, а без кора - 2-3 г. При всички случаи фибрите са много важни за поддържане на добър метаболизъм.
Освен това фибрите помагат за поддържане на добрия холестерол и за редуциране на лошия. Поддържат дейността на цялата храносмилателна система, поддържат стомаха и червата.
Фибрите прочистват организма от натрупаните в него отрови и токсини. Затова и на работници с тежки метали се препоръчва да приемат пектин, който основно се извлича от ябълки.
Ябълките могат да предотвратят рак (най-вече - рак на простатата, на дебелото черво и на черния дроб, както и рак на гърдата), тъй като съдържат флаваноиди, които спират растежа на раковите клетки.
Ежедневната консумация на ябълки може да предотврати болестта на Алцхаймер, тъй като в кората им се съдържа кварцетин.
Срещу хипертония, холестерол и инсулт - консумирайте всеки ден поне по 1 ябълка. Това, разбира се, се дължи на фибрите в тях.
Ябълките са много богати и на антиоксиданти. Консумацията на ябълки повишава издръжливостта на тялото и мускулите.
Освен това ябълките са верен помощник в борбата с килограмите и намаляването на телесните мазнини.
Ябълките укрепват костите и съответно предотвратяват остеопорозата. Не само костите, ябълките укрепват и паметта.
Ябълките се грижат и за зъбите ни - почистват ги и ги правят по-бели. Консумацията на ябълки е полезна и за зрението ни - засилва го и предотратява от болести. Особено полезни са при кокоша слепота.
Трябват ли ви още доводи, за да хапвате всеки ден по една ябълка?
Изводът е - ябълките наистина са незаменими заради богатото си съдържание на минерали и витамини.
Не само пресните ябълки са полезни - ако искате да разнообразявате ябълкото си меню може да пиете чай от ябълки или да ги хапвате печени. И по двата начина са супер полезни.