100% собствено, органично произвдоство

Доставки по куриер за цялата страна

Елате и сами наберете зеленчуците

Полезни съвети

За всички полезности на чушките

Чушките, пипер, пиперки, капии – много имена, но все един и същи страхотен вкус. Чушките са от семейството на картофите, а родината им е Америка. Благодарни сме на онзи, който е пренесъл чушките и до нашите географски ширини, защото освен че са вкусни, са и супер полезни и не се шегуваме, като ви казваме, че трябва да ги хапвате целогодишно.

Чушките могат да бъдат най-различни по размер, форма и цвят – зелени, червени, жълти, оранжеви, дори лилави, малки, големи, тънки, камбести, изобщо разнообразие да искаш.

Различните сортове чушки имат и различни комбинация от полезни вещества в себе си, но сега ще се опитаме да обобщим какви важни за организма витамини и минерали има в чушките.

На първо място поставяме значителното количество витамин С в чушките. Само 30-40 г са чушки на ден доставям необходимата дневна доза витамин С. Най-много от него се съдържа в червените чушки (както и повечето от полезните вещества са най-вече именно в тях), защото те са зрели най-дълго. Интересно е, че витаминът С в чушките е в много по-голямо количеството отколкото в цитрусите, които сме свикнали да свързваме именно с него. Така че вместо фреш от портокал можете спокойно да пиете чаша сок от чушки за тонизиращ старт на деня. Въпросният сок е много богат и на силиций, който е важен за косата, ноктите и кожата, освен това подпомага функцията на мастните жлези. Това свойство на чушките се дължи и на вна богатото количество на витамин А, което се съдържа в тях.

Ако пък смесите сока от чушки със сок от моркови си имате отлично средство срещу газове, спазми в стомаха, пъпки и акне по кожата (50 мл дневно).

Други витамини, съдържащи се в чушките, са В1, В2, В6 и РР – те са полезни за имунната система и помагат в борбата с депресия, диабет, отоци и дерматити.

В състава на пипера има и мощни антиоксиданти, който се борят със свободните радикали и по този начин предотвратяват сърдечно-съдови заболявания, висок холестерол и рак. Свободните радикали са причина и за клетъчни увреждания, които също водят до рак, какво и за проблеми с кръвоносните съдове, нервната система, ставите, костите, очите и дихателните пътища. Антиоксидантите и каротеноидите, които се съдържат в чушките, се борят с въпросните радикали и ни предпазват от гореизброените заболявания.

Фолиевата киселина пък регулира нивата хомоцистеин – неговите високи нива увреждат кръвоносните съдове и могат да причинят инсулти и инфаркти.

Чушките са богати и на бета каротин, а комбинацията му с витамин С и фолиева киселина, предотвратяват различни видове рак – на дебелото черво, на панкреаса, простата, маточната шийка, пикочния мехур. Богати са и на ликопен, който също потиска растежа на раковите клетки.

Полинутриентите лутеин и заексантин в чушките забавят клетъчната дегенерация, която е причина за много болести, свързани с напредването на възрастта (например слепота).

Чушките са много полезни за подсилване на имунната система благодарение на всички изброени витамини и антиоксиданти, които се съдържат в тях. Освен това намаляват възпаленията, пристъпите на астма, при хора страдащи от това заболяване и артритните болки.

Едно от много важните вещества е чушките е капасаицинът, който поддържа нивата на холестерола, контролира кръвната захар и предотвратява диабет, лекува артрит, намалява риска от инфаркт и инсулт, предотвратява язви, прочиства белите дробове, ускорява метаболизма и в комбинация с фибрите в чушките е мощно средство в борбата с килограмите. Въпросният капасаицин се съдържа най-вече в лютите чушки, затова и те са много препоръчвани за консумация. Трябва да внимавате с тях обаче, ако имате стомашни проблеми, защото могат да се превърнат в дразнител. Ежедневната консумация на чушки действа превантивно и срещу болестта Алцхаймер, тъй като стимулира мозъчната дейност и подсилва паметта.

Не на последно място в чушките има фосфор, калций, магнезий, желязо, калий, ниацин, триптофан, което са още няколко причини да ги включвате ежедневно в менюто си. Интересен факт е, че не губят полезните си качества до 70-80 дни след откъсване.

Длъжни сме да ви предупредим да внимавате с консумацията на чушки, ако имате проблем с бъбреците или черния дроб, тъй като са много богати на етерични масла и сурови влакнини, които могат да се превърнат в дразнител.

Полезни съвети

За ползите от консумацията на хрян

Вие хапвате ли често хрян? Ползвате ли го като подправка към различни ястия? Или ви плаши пиперливия му вкус? Както всяко нещо с по-различен вкус, хрянът е едно от супер полезните растения, които обаче не се ползват много често. Ако сте от хората, които не използват хрян в кухнята си, смятаме да ви разкажем за какво е полезен и в края на статията да променим мнението ви за него....

Съкровищата на зимната кухня – кисело зеле

Какво би била Коледа без сарми, какво би била зимата без кисело зеле! В българската кулинарна традиция има няколко устойчиви мотива и киселото зеле е един от тях. Малко са семействата, които не приготвят домашно такова и едва ли има кухня, в която поне веднъж зимно време да не се сготви кисело зеле със свинско или да се направят сарми със зелеви ли...