Много обичаме пресни салати, но в зимния сезон изборът ни е значително ограничен. Има обаче едни вкусни зеленчуци, на които точно сега им е времето – ряпа, цвекло, моркови, зеле. Всички те са и вкусни, и полезни, а комбинацията на два-три от тях или пък на всичките ни дава страхотни възможности за разнообразяване на салатното меню. Защото, каквото и да сготвим и сложим на масата, прясната салата е задължителна за набавяне на витамини и минерали.
Сега ще си поговорим повече за ряпата. Този зеленчук е малко особен на вкус, но пък тези, които обичат лютичко, със сигурност са му фенове. Ако вие не сте от тях, пробвайте да измивате предварително ряпата, а след това да я консумирате с кисело мляко. Така горчивината намалява значително. Но не и ползите от ряпата.
Ето и какви са те:
Ряпата е изключително богата на витамин С – в 100 грама от лютичкия зеленчук се съдържат около 11 мг витамин С. На своя страна витаминът спомага за усвояването на желязото от организма, което е още един плюс.
Ряпата има антимикробно действие, което е най-силно изразено в по-лютите представители. Освен това съдържа витамини А, В1 и В4.
Консумацията на ряпа стимулира функцията на черния дроб и бъбреците, което е изключитено важно за поддържане на правилно функциониране на организма.
Специално за черния дроб черната ряпа е по-полезна. Чрез редовна консумация на ряпа се укрепват клетките на черния дроб и освен това се предпазват от токсичното действие на вредни вещества.
Черната ряпа подобрява перисталтиката, затова е полезна и в борбата с килограмите. Бялата ряпа има отхрачващо действие и затова при проблеми с дихателните пътища и суха кашлица е добре да се консумира в големи количества.
Ряпата съдържа и големи количества калций, с което укрепва здравината на костите.
Известният проф. Мермерски препоръчва консумацията на прясно изцеден сок от ряпа, ако тя ще се използва с цел лечение. Сокът от ряпа не е много приятен, но пък става значително по-добре, когато се смеси с мед.
Ряпата стимулира и дейността на жлъчката, а също и предпазва от образуване на камъни в жлъчката. Още едно интересно свойство на ряпата е, че консумацията ѝ въздействия върху нервните състояния и може да облекчи стрес, както и да тонизира организма.
Ако сте горд родител на злоядо дете и успеете да го накарате да хапва ряпа (да, наясно сме, че това е равнозначно на „Мисията невъзможна), то можете да сте сигурни, че това ще възбуди апетита на детето.
Внимавайте обаче с консумацията на ряпа, ако имате язва или гастрит. Възбуждането на чревната система чрез ряпата може да не ви се отрази добре.