Цветница, Цветна неделя, Връбница, Вая, Куклинден - Неделята след Лазаровден, Една седмица преди Великден.
На този ден с кумиченето на Лазарките завършва цикълът на моминските пролетни игри. Привечер на Връбница на мегдана моми и ергени за за последен път играят лазарското хоро, което за първи път след Великденските пости е сключено.
Главно в Североизточна България на този ден се извършват и поминалните обреди, свързани с вярването, че на Връбница "разпускат умрелите", т.е. те излизат от гробовете си и очакват родствениците си да им донесат нещо (виж Лазаровден).
На Връбница преди изгрев слънце жените отиват на гробищата с върбови клонки,плява (или царевични стъбла), кадилница и вода. Прекадяват и преливат гробовете на своите родственици. След това забиват клончета от върбата до гробните паметници и с плявата запалват огън. Действията са придружени с оплакване на мъртвите. Обичаят да се "греят" покойниците е свързан с древния култ към мъртвите и прадедите.
На този ден християнската църква припомня тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според евангелистите Матей, Марко, Лука и Йоан Христос влиза в Йерусалим на осел. Вярващите го посрещат, разстилат пред него дрехите си и клонки и го прославят като Месиански цар. Най-рано празникът е честван в Йерусалим през IV в.
У нас Връбница се почита и като голям църковен празник. В различни по форма текстове съвременната църква отбелязва и възпява на Връбница "царската слава" на влизащия в Йерусалим Христос, но загатва и за неговото бъдещо страдание, смърт и възкресение.
В този смисъл в църковното богослужение цветното клонче е знак, както се изразяват христианските мислители и поети, "знамение на победата над смъртта" и "знамение на възкресението". Сутринта на Връбница църковнослужителите осветяват в църква върбови клончета. Всички отиват на тържествена служба, вземат от върбовите клонки и ги отнасят в домовете си. Вярва се, че тази осветена върба има предпазна и продуцираща сила.
Имен празнуват всички с имена на цветя и дървета
Източник: Календарни празници и обичаи на българите