Има някои наистина трудоемки рецепти, които са в състояние да накарат и най-ревностния почитател на готвенето на извърне поглед с недоволство. Включването на скъпи съставки също е вероятна причина, която може да разколебае недотам запаления кулинар.
Тези фактори често провокират въпроса трябва ли да правя това? Такъв е случаят на готвенето с вино. Експертите са на едно мнение по този въпрос - хората не искат да готвят с вино, което не биха пили с удоволствие.
Вината за готвене, които се предлагат в магазините, не си струват. Те са наситени със сол и захар, което може да направи ястието ви дори по-лошо. Добре, изключваме ги, но какво да правим с всички видове алкохол, които се срещат в рецептите - бяло вино в соса, коняк в пържолата, ром в тортата и т.н.
Понякога това предизвиква усещането, че трябва да имате пълен бар, за да сготвите вечеря. Алкохолите са изработени да имат определени аромати.
Уиски и бърбън в храната придават лека сладост на ястието и изтънченост, споделят някои специалисти. Виното придава киселинност, вермутът – билкова нотка, а някои ликьори оставят лека следа на анасон.
Когато се включат тези алкохоли в храната, те концентрират вкуса на ястието и го допълват. Задушаването във вино на големи разфасовки месо, обогатява основата на ястието така, както водата не би могла.
Повечето рецепти за ястия с раци, крем сосове, крем пиле, скариди включват добавянето на шери малко преди сервиране. Шерито си кореспондира със сметановия вкус много умело и придава елегантност на ястието. За всички рецепти, изискващи фламбиране, трябва да се ползват истински (оригинални) алкохоли.
Но ако ще правите обикновен сос на тиган, може да си позволите някое по-евтино вино. Трябва да експериментирате! Ако не желаете да използвате алкохоли и искате да регулирате сладостта на дадено ястие, използвайте лимон или оцет.
Можете да регулирате наситения вкус като добавите бульон или вода. С креативност и добри продукти като сокове, бульони, екстракти и различни видове оцет, можете да наподобите всеки алкохол.
Ето и списък със заместителите, които може да ползвате, ако искате да постигнете почти същия ефект, както ако добавите определен алкохол.
Вместо бяло вино – лимонов сок, бял винен оцет, пилешки бульон.
За замяна на червено вино използвайте балсамов оцет, сок от грейпфрут, пилешки и или телешки бульон.
Вместо шери сложете оцет от шери, лимонов сок или кора от лимон.
Бренди и скоч заменете със сок от праскова, круша или кайсия.
Вместо ликьор амарето можете да сложите бадемова есенция.
Ром може да се замести с екстракт от ванилия.
Бърбън се заменя успешно с ябълка.
И само още една подробност, която не бива да пропускате - ако смятате да пийвате вино с вечерята, а вече сте добавили такова в нея, добре е то да е същото като това, с което сте готвили.