Приготвянето на перфектен ориз не е никак проста задача. Оризът може да остане несготвен, може да е преварен и да се превърне в каша, може да не е доовкусен добре.
Оризът, както всяка друга зърнена култура, трябва да се „изтреби“, преди да започне да се готви. Може би си спомняте как преди няколко години и в боба, и в лещата, и в ориза имаше много повече „боклуци“, отколкото има сега. И все пак е важно да огледаме добре ориза, за да не си счупим после зъба с някое случайно попаднало камъче.
След като сме готови с това, следва готвенето. Но първо – важният въпрос – да мием или не ориза, преди да започнем да го готвим.
До преди няколко години всички миеха ориза и никой не си е задавал въпроса дали това трябва да се прави, или не. После започна да се шири твърдението, че с миенето на ориза унищожаваме хранителните вещества или отмиваме нишестето от него, така че в никакъв случай не трябва да мием ориза, ако искаме да стане вкусен. И много хора приеха безропотно това твърдение и спряха да мият ориза.
Нека обаче да видим фактите. Абсолютно никой никъде не е доказал, че с измиването премахваме част от веществата в ориза. Това няма как да се случи, тъй като те се намират вътре в самите зрънца ориз и на практика водата няма как да достигне до тях и да ги отмие.
Няма как и да се премахне с измиване естественото нишесте, което се съдържа в ориза. Причината е същата.
Единственото, което може да се отмие при измиване на ориза, са мръсотията и добавените примеси. Представете си само пътя на зрънцето ориз от земята до пакета, в който стига до нас. Хигиената в пакетиращите заводи, колкото и да е на ниво, със сигурност не е перфектна, така че дори само това е първото доказателство, че оризът трябва да се измие, за да падне от него мръсотията.
Има сведения, че за да бъде толкова бял и перлен оризът, към него се добавят глюкоза или ориз на прах – неща, които със сигурност предпочитате да отмиете от ориза, отколкото да изядете.
Много често в ориза се добавят и различни примеси, които невъоръженото око трудно би могло да забележи, така че и заради тази причина миенето е задължително.
Към ориза е възможно да има добавено нишесте – то също ще бъде отмито с водата, защото нишестето, което е нужно, се намира в зрънцето ориз, а не се добавя допълнително.
Освен това, когато измиете ориза, премахвайки излишното нишесте, ще получите по-пухкав и порест ориз и шансът да стане на лепкава каша е много по-малък.
В заключение – нашият съвет е задължително мийте ориза, преди да го сготвите.