Мандарината е цитрусов плод с портокалов цвят, което се обяснява с факта, че плодът е част от семейството на портокала (Седефчеви).
Вкусът и външният вид (макар и смален) на мандарината също са подобни с тези на портокалите. Мандарината е най-полезна, а и най-често консумирана, в суров вид. Но успешно се вписва и добавена в плодови салати.
Самото дърво е много по-издръжливо на суша от плода. Мандарината е крехък плод, който обича топлия климат, студът бързо го убива. Именно поради тази си характеристика, мандарина се отглежда най-успешно в тропични и субтропични райони.
Мандарини виреят най-добре в Япония, Китай и Южна Азия. Днес се култивират в страните от бившия Съветски Съюз, САЩ и Средиземноморието.
Един от най-разпространените видове мандарини е италианската мандарина, а до нея се "нарежда" мандарината уншиу. Най-големите производители на вкусния цитрус за 2011 година са Китай, Испания, Бразилия, Япония, Турция, Италия (в този ред).
Разказвали сме ви и за други плодови хибриди. Затова няма да е изненадващо ако кажем, че и мандарината си има своите. Например "тангарин" е смесица от мандарина и портокал. Тя се характезира обикновено с по-лесното си обелване и отделяне на малките "филенца" едно от друго. Вкусът на тангарин не е толкова кисел, напротив, дори е по-сладък и наситен. Има още една разновидност на мандарината, която напоследък става все по-популярна – клементината. На някои места я наричат "коледен портокал", защото пикът на растежа й е точно по Коледа.
В много кухни използват мандарините, освен в плодовите салати, и в основни ястия, към зеленчуци, конвенционални салати и, естествено, десерти. Тъй като сокът на мандарините е много лесен за изстискване, фрешове от мандарина, особено в комбинация с портокал, са много препоръчвани за зимния период. Освен това, от корите на мандарините се прави много вкусно сладко.
Като цяло цитрусите, както знаете, са много богати на витамин С, а той е супер важен в студените месеци. Като стана дума за състав на тези сладки цитруси, ще допълним списъка с още малко информация за полезните свойства на мандарината. В 100 г плод мандарина се съдържат: 35 килокалории; 81,4 г вода; до 17 г захари (според сорта, но предимно фруктоза); 42 мг витамин С; 18 мг витамин А; 32 мг калций; 210 мг калий; малки количества В1, В2, РР и каротин, както и калций, калций, желязо, фосфор, магнезий, селений и други. Всичко, казано дотук, идва в подкрепа на съветите, които лекарите дават в студените месеци, за повече консумация на цитруси. Освен че са вкусни и освежаващи, очевидно са и много полезни.
Мандарините, както и цитрусите като цяло, съдържат флавоноиди и лимоноиди, укрепващи кръвоносните съдове и намаляващи риска от инсулт. А освен здравето, цитрусите, в което число и мандарината, се грижат и за красотата. Много ефективни маски за лице могат да се приготвят от цитрусовите плодове.
Ако имате проблем с холестерола, също можете да се "обърнете" към мандарините. Те са в състояние да се преборят с високите нива на холестерол в кръвта. Калцият и калият играят важна роля за добрата работа на сърдечно-съдовата система.
И последна, но не по важност, е способността на мандарините да помагат при отслабване. Как става това? В мандарините се съдържат така важните, за добрата работа на стомашно чревния тракт, фибри.