Краставиците са едни от най-разпространените зеленчуци не само у нас, но и по света. Нареждат се на 4-то място след доматите, лука и зелето. Това се дължи не само на вкусовите качества на краставиците, но и на безбройните им полезни свойства.
Както всички знаем, краставиците съдържат огромно количество вода – 95-96% от състава им е вода. Това само по себе си означава, че те са изключително добър хидратант. Освен това обаче краставиците съдържат витамини, минерали и други важни за организма ни микроелементи, което ги превръща в суперхрана.
Богати са на витамин К, витамини от В-комплекса, витамин С, витамин А, мед, калий и манган. Не е за подценяване и фактът, че съдържат голямо количество фибри, съсредоточени най-вече в кората. В кората се съдържа и силициев двуокис, който е част от съединителната тъкан, затова консумацията на краставици подсилва костите, сухожилията, мускулите, връзките и хрущялите. Това вещество заедно с витамин К действат изключително благоприятно на костите – стимулира се деленето на костни клетки, от което скелетът става по-здрав и издръжлив. Консумацията на краставици предпазва от остеопороза. Съдържат и незаменими поли-феноли, които намаляват риска от хронични болести.
Благодарение на високото съдържание на вода, голямото количество фибри, малкото калории и никакви мазнини, краставиците са отличен помощник в борбата с излишните килограми и се препоръчват при абсолютно всички диети и хранителни режими.
Съдържат и незаменими поли-феноли, които намаляват риска от хронични болести. Едни от тези поли-феноли са веществата лигнани, които имат действие върху раковите клетки – потискат растежа и предотвратяват образуване на рак на гърдата, яйчниците, матката и простатата.
Освен витамин С краставиците съдържат и още много други антиоксиданти, които подсилват имунната система и я предпазват. Редовната консумация на краставици подпомага и храносмилателната система заради високото съдържание на вода и фибри. Забързват метаболизма и спомагат дейността на храносмилателния тракт. Могат да облекчат и киселинен рефлукс, тъй като балансира киселинността в тялото. Краставиците подобряват обработването на електролитите в тялото и нормализират водно-солевия баланс.
Краставиците се грижат и за сърдечно-съдовата система. Високото съдържание на магнезий , калий и натрий спомага за регулиране на кръвното налягане. Затова краставиците са подходящи за хора, страдащи от високо кръвно налягане или предразположени към болести на сърцето.
Важно е да кажем, че краставиците имат тонизиращ ефект и освен това ни помагат в борбата със стреса. Заради витамин В, поддържат добрия ни тонус , намаляват чувството за безпокойство и действат успокояващо на нервната система.
Полезна е за хора, страдащи от подагра, тъй като намалява количеството пикочна киселина. Предотвратяват образуване на артрит и облекчават болките при хора, страдащи от артрит.
И освен всичко друго краставиците предпазват и мозъка и се грижат за доброто му здраве. Това се дължи на флаванола фисетин, който подобрява паметта, предпазва нервните клетки от увреждане, предотвратява Алцхаймер.
Могат да се използват срещу диабет и при проблеми с бъбреците. Благодарение на всичките им полезни вещества краставиците действат благоприятно и на кожата, косата и ноктите, като ги заздравяват и предпазват и предпазват от стареене.
Някои от по-интересните свойства на суперкраставиците са, че подобряват лошия дъх и ни избавят от махмурлук. Имат роля и при проблеми със зъбите и венците