Киселото мляко е един от най-универсалните продукти на родната трапеза. Във всеки дом задължително в хладилника има по 1-2 бурканчета кисело мляко. Има безброй приложения в кулинарията – често присъства в рецептите като спомагателен продукт например за застройки, заливки, за дресинги. Но има и много рецепти, в които е основен главен герой – любимият на всички таратор или един от най-леките, но вкусни десерти – цедено кисело мляко със сладко и орехи.
Освен че е изключително вкусно, киселото мляко е и много полезно. Най-важното нещо, което съдържа киселото мляко, са полезните бактерии в него - Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Именно тези две бактерии предизвикват ферментацията и превръщат прясното мляко в кисело. Двете бактерии действат само когато са в симбиоза и точно те носят най-големи ползи за организма. Затова киселото мляко е много по-полезно от прясното.
Двете бактерии всъщност са живи микроорганизми, по-известни като пробиотици или полезни бактерии. Ползата от приема на пробиотици е всеизвестна. Те спомагат за коригиране на микрофлората в червата и поддържат здрава и добре функционираща цялата храносмилателна система.
Това спомага за производството на витамин К и витамин В12. Около 400 г кисело мляко осигуряват 40% от дневната доза на витамин В12 и 50% от В2.
Наличието на полезни бактерии в червата се явява естествена бариера срещу развитието на вредни такива. Ако не приемаме достатъчно полезни бактерии чрез храната, то вредните бактерии ще могат спокойно да се развиват в стомашно-чревния ни тракт, без да има кой да се брои с тях. Консумацията на храни, богати на полезни бактерии, може да излекува диария, подуване, газове, раздразнени черва, възпаления по червата, запек.
Освен това киселото мляко помага за предотвратяване на гъбични инфекции и е особено полезно за жените. Редовната му консумация подсилва цялостно имунната система, като повишава устойчивостта на клетките, борещи се с настинки и други заболявания.
Киселото мляко е добър източник на полезни мазнини – 200 г кисело мляко съдържат 4 г мазнини, от които половината са наситени. В тези мазнини се съдържа линолова киселина, която не може да бъде произведена от организма и трябва да се набавя чрез храната – тя спомага за намаляване на телесните мазнини, ускорява метаболизма, подсилва имунитета, има противовъзпалителни свойства, действа добре на холестерола, намалява риска от
сърдечно-съдови заболявания и дори има антитуморни свойства.
Киселото мляко е чудесен източник на калций – около 400 г кисело мляко осигуряват 30% от препоръчителния дневен прием. Съдържа още рибофлавин, фосфор и протеини. В 200 мл. има поне 4 грама чист протеин. Затова е особено полезно за спортуващи – за хапване преди или след тренировка.
Още една полза от редовната консумация на кисело мляко е регулирането на кръвното налягане. Доказано е, че хора, които консумират всекидневно (дори 2-3 пъти дневно) кисело мляко, страдат много по-рядко от високо кръвно налягане.
Не на последно място трябва да кажем, че най-хубавото кисело мляко е домашно приготвеното. Ние вече сме ви показвали как да си приготвите кисело мляко в домашни условия, така че ако не сте пробвали, можете да го направите още този уикенд. Така си гарантиране наличието на пълния набор от полезни вещества в крайния продукт.