100% собствено, органично произвдоство

Доставки по куриер за цялата страна

Елате и сами наберете зеленчуците

Полезни съвети

Как се прави домашно кисело мляко – безпогрешна техника!

В забързания ни начин на живот често сме свикнали да купуваме всичко от магазина, прибирайки се от работа. И така, отдавна сме забравили истинския вкус на някои от любимите ни продукти.

Днес ще си говорим за киселото мляко. Когато бяхте малки, помните ли в хладилника да е имало кофички с кисело мляко, купено от магазина? Или по-скоро имаше големи буркани, пълни с домашно мляко, направено от мама или баба.

Макар че сме много затормозени, много изморени и наистина си мислим, че нямаме време за нищо, редно е да се замисляме по-често какво точно ядем и дали това, което купуваме, е най-добрият избор за нас и семейството ни.

Купувайки киселото мляко от магазина, никога не можем да бъдем сигурни какво точно купуваме. Повечето марки кисели млека са пълни с нишесте, сухо мляко, консерванти, и т.н. Всъщност киселото мляко е изключително полезен продукт заради полезните бактерии (пробиотиците) в него. Само че с една подробност – стига киселото мляко да е качествено.

А за да сме сигурни в това, най-добрият начин е да си направим сами. И ако си мислите, че нямате време да правите нещо толкова трудно и сложно, сме готови да ви оборим – точно 2-3 часа са ви нужни, за да си направите кисело мляко за цяла седмица.

Най-трудната стъпка от направата на кисело мляко е да си намерите домашно прясно мляко. Абсолютно няма смисъл да заквасвате купено прясно мляко – дори да успее да се закваси, то няма да има тази хранителна стойност и най-вероятно няма да е толкова вкусно. Затова е задължително да си купите домашно прясно мляко – на пазарите често възрастни хора изкарват да продават, а ако не сте виждали такива, може да разпитате продавачите на пазара – те със сигурност знаят. Купете си 4-5 литра мляко наведнъж, в зависимост от това колко побира тенджерата ви. Следващото нещо, което трябва да решите е, какво кисело мляко ще използвате за закваска. Единият вариант е да купите мляко от магазина - четете съставки и вземете такова, в което присъстват и двете живи бактерии - Lactobacillus Bulgaricus (Лактобацилус булгарикус) и Streptococcus Thermophilus (Стрептококус термофилус)именно те са полезните вещества в киселото мляко. Другата опция е да си купите домашно кисело мляко от някого – може да попитате човека, от когото сте взели прясното мляко, дали няма и кисело.

Слагате млякото да се вари в тенджера на слаб огън. Стойте близо до него, защото, ако сте варили мляко, знаете – много бързо изкипява, загаря, изтича по печката и ни отваря двойна работа. Затова наблюдавайте млякото и в момента, в който то започне да се надига и да образува мехур, можете да спрете котлона.

Когато млякото започне да изстива и да образува каймак, имате две възможности. Едната е да оставите каймака в млякото, а другата – да го отделяте и поставяте в кутийка, която след това да съхранявате във фризера. Щом съберете каймак от 15-тина литра, ще можете да си избиете и домашно краве масло! Затова обаче ще ви разкажем в следващ материал.

Докато чакате млякото да изстине, е редно да си подготвите закваската – на 1 литър мляко са ви нужни 50 грама кисело мляко. Тоест, ако квасите 2 литра – трябват ви 100 грама, ако квасите 4 литра – 200 грама и т.н. Ако нямате везна, то може да ползвате това, че една супена лъжица кисело мляко (без връх) е около 20 грама. Слагате необходимото количество кисело мляко в купичка и разбърквате добре с телена бъркалка.

Освен това си пригответе и бурканите – трябва да са чисти и сухи. Подгответе си и завивки – одеяла, олекотени завивки, юргани – поне няколко броя.

Млякото трябва да се охлади до 44-45 градуса. Ако нямате термометър, това изобщо не бива да ви тревожи. Можете да използвате известния на бабите ни метод – проба с пръст. Топвате си пръста в млякото и то трябва леко да ви пари, дотолкова, че да можете да си държите пръста в него. Ако смятате, че е изстинало и си държите пръста без проблем в млякото, то по-добре е да го загреете отново.

Когато млякото е охладено, сипете няколко черпака в купичката при закваската. Отново разбъркайте с телената бъркалка и изсипете сместа в тенджерата при прясното мляко. Разбъркайте още веднъж и налейте млякото с черпак в бурканите. След това трябва да ги държите на топло – слагайте завивките така, че да има и под бурканите, и над тях.

Оставете бурканите така поне 4-5 часа. След това, можете да го проверите. Ако отгоре има вода, това не трябва да ви притеснява – съвсем нормално е. Махнете капачките на млякото и приберете бурканите в хладилника. В хладилника млякото ще стегне още малко и водата ще изчезне. Оставете бурканите за цяла нощ в хладилника, а на другия ден може да се насладите на страхотния му вкус.

Техниката наистина е безпогрешна и ви гарантираме, че млякото ще се получи страхотно. Въпреки че ще е страшно вкусно и ще искате да изядете всичкото, не забравяйте да си оставите малко за закваска на следващото мляко – за предпочитане е бурканът, който оставите, да не е започнат.

Ако все пак млякото не се получи, то от него може да си направите извара. За този метод също ще ви разкажем в следващ материал. Причините да не се получи могат да са следните:

  • Некачествено прясно мляко – може да е твърде разредено;

  • Некачествена закваска – не всички купени млека могат да се ползват за закваска, защото не съдържат нужните бактерии;

  • Неправилно измерена температура;

  • Неподдържане на необходимата топлина за заквасване на млякото.

Не всички от тези причини са зависещи от нас, затова ако случайно първия път не се получи, не се отказвайте. Сменете прясното мляко или пък това, което ползвате за закваска. Но не се отказвайте, защото домашното кисело мляко е по-вкусно, по-качествено, неразредено, без изкуствени добавки и консерванти, без нишесте, а дори и по-евтино!



 

Полезни съвети

За ползите от консумацията на хрян

Вие хапвате ли често хрян? Ползвате ли го като подправка към различни ястия? Или ви плаши пиперливия му вкус? Както всяко нещо с по-различен вкус, хрянът е едно от супер полезните растения, които обаче не се ползват много често. Ако сте от хората, които не използват хрян в кухнята си, смятаме да ви разкажем за какво е полезен и в края на статията да променим мнението ви за него....

Съкровищата на зимната кухня – кисело зеле

Какво би била Коледа без сарми, какво би била зимата без кисело зеле! В българската кулинарна традиция има няколко устойчиви мотива и киселото зеле е един от тях. Малко са семействата, които не приготвят домашно такова и едва ли има кухня, в която поне веднъж зимно време да не се сготви кисело зеле със свинско или да се направят сарми със зелеви ли...