Зеленият фасул днес е една от храните, която възприемаме за "народно ястие”. Знаете какво влагаме в това определение.
Но можете ли да си представите, че преди няколко века зеленият фасул е бил деликатесна храна, за която са се плащали големи суми пари. Например за порция от любимия фасул мадам Помпадур (любимка на крал Луи XIV ).
Според някои тя го поднасяла на любимия си, за да поддържа мъжката му сила и чувствения му пламък.
В тази му сила не сме убедени напълно, но това, което знаем със сигурност е, че с негово участие могат да се спретнат големи вкусотии. Но за целта трябва и да знаем някои кулинарни тънкости по приготвянето. Нека ги споделим с вас.
*Цветът на пресния фасул е светлозелен, трябва да има свежо ухание, а когато се пречупи, връхчетата трябва да са гладки и от тях да се отделя светъл сок.
*Ако сте пропуснали тази подробност и фасулът, който сте си купили, е леко завехнал, тогава преди да го сготвите трябва да го натопите в студена вода за около 15-тина минути.
*Пресният фасул се вари 5-7 минути, а замразеният за 8-10 минути, но това време се отмерва след кипването му.
*При готвенето на зелен фасул трябва да се отрежат връхчетата му. Ако е видът, който има конци, трябва предварително да се отстранят.
снимка:wikipedia
*В зеления фасул има едно вещество – фазин, на всяка цена фасулът трябва да претърпи термична обработка. Не се препоръчва да се консумира суров.
*Сварен или леко задушен, фасулът е перфектен за салата, гарнитура за месо и риба – подправете с лимонов сок, кедрови ядки и зехтин.
*Съчетава се добре с други зеленчуци – домати, чушки, броколи, лук и подправки – магданоз, майорана, чубрица, мащарка.