Маслото гхи напоследък стана доста популярен продукт и това се дължи на полезните му свойства, които са в пъти повече от тези на кравето масло. Гхи е пречистено краве масло, от което е отстранена лактозата, водата и протеините. Гхи се състои единствено и само от мазнини, които са предимно наситени.
Това прави маслото гхи подходящо за готвене на високи температури. То е основната мазнина в Аюрведината традиционна кухня, в която се използва от хилядолетия насам. Негово приложение може да се намери не само в кулинарията, но и за детоксикиращи и пречистващи програми.
Пречистеното масло може да се намери и в големите хранителни магазини, и в малките специализирани био магазини. Ние обаче обичаме да знаем как се приготвя всеки един продукт и да си приготвяме вкъщи онези, които е възможно. Затова и ще споделим с вас как се приготвя гхи стъпка по стъпка, задно с всички тънкости, за които да следите.
Стъпки за приготвяне на пречистено масло гхи:
-
Нарежете маслото на парчета, за да се разтопи по-лесно
-
Сложете го в тенджера с дълбоко дъно.
-
Оставете го на слаб огън да се разтопи.
-
Когато се разтопи, увеличете леко котлона, докато заври и забълбука – след това веднага намалете котлона – маслото трябва да има плътен бял цвят.
-
Започва процесът на претопяване и маслото започва да образува пяна.
-
Пяната трябва да се отстрани с вилица или цедка.
-
Маслото трябва да стои на котлона (на слаб огън), докато течността стане прозрачна – да виждате дъното на тенджерата.
-
Свалете от котлона и отстранете пяната, ако има още такава.
-
На стъклен буркан закрепете дебел тензух с ластик и налейте маслото.
Важно!
-
Купешките масла в повечето случаи са с примеси и от тях няма да получите качествено гхи – за предпочитане е да се сдобиете с домашно краве масло, за да сте сигурни в крайния продукт.
-
Използвайте по-големи количества, защото при процеса на претопяване се губи част от него – най-добре да направите около 1 килограм масло.
-
Докато се готви, маслото трябва да има лек сладникав аромат на орехи и кехлибарен цвят – внимавайте да не го държите твърде много, защото тогава ще започне да горчи.
-
Белите топчета на дъното на тенджерата са белтъкът, който впоследствие се отделя при прецеждането в тензух и не попада в пречистеното масло.
-
След като излеете горещото масло в буркана, не затваряйте буркана веднага! Оставете го да изстине, да се втвърди и да излезе от него цялата влага – чак тогава затворете буркана.
-
По време на претопяване внимавайте да не пръснете вода в тенджерата, защото има голяма опасност да се опарите.
-
Внимавайте и при съхранението на гхи – в него не трябва да попада вода, защото така то ще се развали.
-
Маслото гхи се води вторият продукт след меда, който няма срок на годност – стига в него да не попада вода.
-
Въпреки че е подходящо за готвене на високи температури, внимавайте да не надвишава 190 С, защото може да започне да пуши.
-
Истинското масло дава пяна, която не е прекалено изобилна – ако пяната е огромна, това е знак, че кравето масло не е много качествено.
-
Любопитен факт е, че в миналото бабите ни също са преварявали маслото и на практика са консумирали гхи, с цел да го запазят за по-дълго.
Както виждате, няма нищо сложно в приготвянето на пречистено масло гхи, а ползите от него са наистина много.
Готовото гхи може да използвате за всичко – готвене, десерти, дори за мазане на филийка.