Едва ли е останал човек, който още да не е разбрал, че доматите всъщност са плодове, а не зеленчуци, но какво значение имат тези подробности, когато важното е да бъде вкусно.
А доматът е сред най-апетитните храни, които можете да сложите като компания към бучка сирене, пресен хляб и ароматен лук. Ако поръсите с щипка риган и залеете с тънка струйка зехтин, ще се получи блюдо за чудо и приказ.
Доста време обаче му е трябвало на европееца да осъзнае, че доматите не са отровни, а напротив – изключително полезни и много вкусни. Докато в Южна Америка и островите Галапагос населението се е радвало на домата, то по останалите континетни идея са нямали какво кулинарно чудо пропускат. Когато конкистадорите все пак стигат до далечните земи и се запознават с домата, решават да си пренесат малко семенца на растението вкъщи.
И така, около 15-16 век Европа вече се е радвала на доматите, като първоначално никой не е спорил това плод ли е или зеленчук, защото всички са отглеждали културата като обикновено декоративно растение. С течение на времето смелостта на хората да експериментират нараснала и постепенно доматът започнал да присъства във все повече рецепти. Италианците били най-смели и толкова харесали продукта, че по пазарите го търгували като „златна ябълка“. Англичаните до последно упорствали, че културата е отровна, докато в един момент все пак не се пречупили пред доматения вкус и аромат, и започнали да си го отглеждат и хапват спокойно.
Към днешна дата се радваме на хиляди видове домати, сред които най-известни са чери доматите, розовите, наричани още „биволско сърце“ и редовният червен домат, идеален за всякакви салати и гозби.
По нашите географски ширини основната функция на домата е да се превърне в лютеница или шопска салата, а под влияние на новите културни течения все по-актуално става да бъде нарязан на филиики и положен върху филе от моцарела с гарнитура сос песто и орехи за разкош, или иначе казано – италианската салата „Капрезе“ се превръща в новата „Шопска“ в менюто на модерния българин. И в това няма нищо лошо.
Те са сред най-полезните хранителни продукти, благодарение на високото съдържание витамин С, витамин А и витамини от групата В9, а също така изобилстват и на антиоксиданта ликопен, който придава характерния им червен цвят.
В 100 г домат се съдържат около 0,2% мазнини, 2,7% смилаеми въглехидрати и забележителните 95% вода. Всичко това значи, че са идеална храна за отслабващи, като се препоръчват и при диабет, сърдечно-съдови заболявания, хипертония и при всеки случай, когато ви се прияде нещо свежо и вкусно.
Може да ви се стори учудващо, но доматите се ползват и в домашната козметика за почистване и избелване на кожата. Всичко, което трябва да се направи, е един домат да бъде добре измит, превърнат на пюре и нанесен с масажни движения върху лицето, шията и деколтето. Тази своебразна маска излгежда леко екзотично и малко странно, но масажирайте кожата за няколко минути, след което изплакнете обилно с хладка вода и веднага ще забележите резултата. Консумирайте домати с удоволствие и наслада, а за по-добър вкус и гарантирани полезни качества избирайте родни продукти.