Кардамонът, както повече от вас знаят, е много ароматна и леко пикантна подправка. Тя е от семейството на Джинджифиловите и на това се дължи пикантния ѝ вкус.
Подправката се ползва сушена – растението ражда зелени семенни шушулки, които се изсушават и се използват цели или смлени. Кардамонът е популярен в индийската и азиатската кухня.
Ако си мислите, че не познавате кардамона и не сте го ползвали, трябва да ви кажем, че кардамонът е основната съставка на кърито. А всички сме ползвали къри, нали?
Интересен факт е, че в страните от Близкия изток кардамонът се слага в кафето, а в други страни като Иран се вари като чай. Все по-често се използва и в средиземноморската кухня. Кардамонът много често се използва и за десерти особено в индийската кухня – използват го и като овкусител за сладоледи. Кардамон има и в индийското традиционно масло.
Във Франция от етеричните масла на кардамона се правят парфюми и кремове, които не само ухаят добре, но и действат благоприятно на кожата. В някои от скандинавските страни подправката се използва при мариноването на херинга и така рибата добива страхотен вкус и аромат.
Кардамонът е и основната съставка на известните индийски билкови чайове „Йоги чай“. Чаят, обогатен с няколко зрънца кардамон, може да се пребори с мигрена и болки в гърлото.
Това се дължи на факта, че кардамонът освен вкусен и ароматен, е изключително полезен. Ароматната подправка е богата на важни за организма минерали като калций, калий, сяра и магнезий. В по-малки количества, но все пак достатъчни за подпомагане на организма, съдържа желязо и манган.
Към всички минерали можем да добавим и не малко количество витамини – витамини от групата В (по-специално В2 и В3), както и витамин С. кардамонът има антисептични, антиоксидантни, спазмалитични, газогонни и тонизиращи свойства.
Още плюсове за кардамона са, че има кръвоспиращо, противовъзпалително и антираково въздействие върху организма. Богат е на етерични масла, заради което придава свежест и има тонизиращ ефект.
Кардамонът може да се използва за детоксикация и пречистване на организма, помага при лош дъх, при кървящи венци или парадонтоза, при лош апетит. Освен това може да помогне за премахване на камъни в бъбреците, при цистит, при високо кръвно, при астма и бронхит. Помага за лечение на анемия, както и при болести, свързани с яйчниците или простата. Според някои изследвания кардамонът дори може да повлия благоприятно и рак на гърдата.
Ако искате да усетите истинския аромат на кардамона в ястията, добавяйте цели зрънца, защото смлян, кардамонът губи голяма част от ароматността си. Затова набавете си шушулки вместо кардамон на прах и добавяйте по 2-3 зрънца в ястията – това е достатъчно да се овкусят напълно.