100% собствено, органично произвдоство

Доставки по куриер за цялата страна

Елате и сами наберете зеленчуците

Полезни съвети

Нека храната да е лекарство, а не отрова

Всяко лечение може да започне от храната. Около това мнение се обединиха специалисти по храненето от пловдивски лечебен център.

Експертите обясниха, че от начина на приготвяне зависи дали храната ще е „лекарство“, а не „отрова“ за организма.

Да ядем традиционната за нашата земя храна „Лекуват храните, които са алкалнообразуващи – плодове, пресни плодови сокове, зеленчуци“, подчерта нутриционистът Слави Славов.

 

Според него балансираната диета се състои от 80% от алкалнообразуващи храни и 20% киселинообразуващи. Последните са например месото, саламите, рибата, захарта, белият хляб, тестените изделия, сиренето, кафето, чаят, шоколадът, алкохолът и др.

 

„Колкото по-висока е киселинността в кръвта на даден човек, толкова по-вероятно е той да се чувства и да изглежда болен. Когато храната ни съдържа много захар, хляб и месо, а е бедна на пресни зеленчуци и плодове, се създава киселинно насищане, докато увеличеният прием на пресни плодове и зеленчуци увеличава алкалността на кръвта и подобрява здравето и издръжливостта.“

 

Комбинацията плодове, зеленчуци, семена и ядки е съвършеното хранене, смятат пловдивските специалисти. Докато обаче човек достигне до него трябва да има преход от месеци до години. Този преход трябва да е под наблюдението на специалист и контрола на диетолог, посочи Слави Славов.

 

„Нашите предци са яли месо и млечни продукти много рядко – само на празник. Те са били почти вегетарианци“, посочи диетологът и специалист по лечебно хранене Георги Славов. „Ние не сме в студените скандинавски страни, за да наблягаме на месото. През вековете основните храни на нашия народ са били просото, качамакът, булгурът, варивата, семената и ядките. Предците ни са консумирали и много полезното масло. Време е да се върнем към традиционната за нашата земя и природа храна, за да сме по-здрави като нация“, съветва диетологът Славов.

Той смята, че почти всяка болест може да се излекува чрез храна. Старт на оздравителния процес задължително трябва да се даде с 5- до 15-дневна вегетарианска програма. Добре е да се прилага поне 4-ри пъти в годината – на всеки сезон. След това може да се включат и храни от животински произход, но трябва да бъдат обработени така, че да бъдат лесно усвоени от организма.

Месото задължително трябва да се вари 10-20 минути, за да се премахнат от него тежките вещества. След това се промива и се приготвя на пара, скара или във фурната.

Полезни съвети

За ползите от консумацията на хрян

Вие хапвате ли често хрян? Ползвате ли го като подправка към различни ястия? Или ви плаши пиперливия му вкус? Както всяко нещо с по-различен вкус, хрянът е едно от супер полезните растения, които обаче не се ползват много често. Ако сте от хората, които не използват хрян в кухнята си, смятаме да ви разкажем за какво е полезен и в края на статията да променим мнението ви за него....

Съкровищата на зимната кухня – кисело зеле

Какво би била Коледа без сарми, какво би била зимата без кисело зеле! В българската кулинарна традиция има няколко устойчиви мотива и киселото зеле е един от тях. Малко са семействата, които не приготвят домашно такова и едва ли има кухня, в която поне веднъж зимно време да не се сготви кисело зеле със свинско или да се направят сарми със зелеви ли...